2016-12-23
Informační systém

Šetření na nesprávném místě se může hodně prodražit.

Pan vicepremiér Bělobrádek neustále opakuje, že tvorbou nového informačního systému IS VaVaI 2.0 (namísto původního plně funkčního systému) stát ušetřil polovinu nákladů. Ale podívejme se, za jakou cenu – nic totiž není zadarmo.

V obyčejném životě každý víme z vlastní zkušenosti, že přehnané šetření se často nevyplatí a často se celá záležitost nakonec podstatně prodraží – zvláště když se šetří na podstatných věcech.

Například když koupíte dům, víte dobře (alespoň realitní kancelář vám to řekne), že nejdůležitější je poloha. Dům můžete přestavět, ale polohu nezměníte. Když se vám poloha časem přestane líbit, musíte dům prodat a začít znovu od úplného začátku.

Současný IS VaVaI 2.0 připomíná koupi domu. Výrazně se „ušetřilo“ na základních technologiích: použila se nejnižší třída databáze, MySQL místo té nejvyšší, např. ORACLE. Použila se technologie PHP místo kvalitního, ale finančně náročného řešení v systému JAVA. Místo kvalitního zabezpečeného databázového serveru se použil standardní server, který je levný, ale méně bezpečný a pomalejší.

Důsledky na sebe nenechaly dlouho čekat: současný IS VaVaI 2.0 je neskutečně pomalý, data jsou nespolehlivá, místy chybná a plná duplicit. Vychvalovaná uživatelská přívětivost končí v dlouhých čekacích dobách na reakci systému.

Vkládání dat je dodnes nevyjasněné a zřejmě pouze předem registrovaní uživatelé mohou data vkládat a jiní tuto možnost nemají vůbec nabídnutou – ani možnost registrace se nenabízí (to je velký rozdíl oproti původnímu systému, který byl naprosto transparentní – umožňoval každému potenciálnímu uživateli vytvořit dodávku a zkontrolovat ji). Kontrolní služba funguje pouze jako součást vkládání dat a nikoliv samostatně jako dříve, čímž do značné míry postrádá smysl původní kontrolní služby. Rozsah kontrolních testů je neznámý a nelze ověřit, zda nejsou do systému zařazovány chybné údaje. To by znamenalo významné snížení kvality národní databáze, jejíž předností byla zejména spolehlivost a úplnost poskytovaných informací.

Kombinace dávkového sběru dat pro velké uživatele a přírůstkového sběru dat pro ostatní uživatele nám připadá jako naprosto nefunkční a z hlediska standardní tvorby IS je absurdní.

Příčinou je především nízká technologická úroveň řešení – na začátku se vzalo to na čem bylo možné co nejvíce ušetřit (bylo to zadarmo nebo skoro zadarmo): MySQL, PHP a standardní datový server.

Ale důsledky této nízké technologické úrovně řešení jsou nenapravitelné – jediné možné řešení je vše zahodit a začít znovu a na kvalitnějším technologickém základu a pomocí kvalitnější analýzy.

K tomuto závěru zřejmě dochází i tvůrci systému, protože navrhují přejít k systému IS VaVaI 3.0 (viz. dokument 318/C3 Informace k IS VaVaI 2.0 předložený na 318. RVVI 30. Září 2016 a zveřejněný na stránkách RVVI), který by měl mít lepší analytický a technologický základ. Ale takový kvalitní technologický a analytický základ přece měl už předchozí plně funkční systém (i když byl zdánlivě dražší).

Plně chápeme tvůrce systém IS VaVaI 2.0: vzhledem k množství času, který měli k dispozici a k nutnému velkému šetření, podali velmi dobrý výkon, ale výsledek bohužel není plně uspokojivý a jediná možná náprava je začít znovu na novém, kvalitnějším základě, protože zlepšení současné situace není jinak možné.

Výsledkem je neuspokojivá kvalita IS VaVaI 2.0, kterou nelze principiálně zlepšit díky chybnému technologickému a analytickému základu řešení. Postupně může velmi snadno dojít k situaci, kdy se ukáže, že se na IS VaVaI 2.0 nejen neušetřilo, ale že celkové náklady budou podstatně vyšší než náklady na původní řešení.

Na nedostačující technologickou základnu řešení IS VaVaI 2.0 upozorňujeme na našem serveru www.transparentniveda.cz  od samého počátku. Samozřejmě, základem dobrého řešení IS je kvalitní analýza a programování, ale kvalitní technologický základ je naprosto nezbytný, jinak je i sebelepší řešení limitováno svým technologickým základem.

Prvním nezbytným krokem k nápravě současné neuspokojivé situace je přiznat si skutečný stav IS VaVaI 2.0. Ze zprávy o IS VaVaI 2.0 na 318. zasedání RVVI vyplývá, že tvůrci systému 2.0 již k tomuto kroku dospěli – dospěje k němu i vedení?

 

Přidat komentář

Klikněte zde pro přidání komentáře

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *