isvav
Rychlé zprávy

Nový IS VaVaI, harmonogram a dodržování termínů

 

Veřejnost nezná obsah harmonogramu zprovoznění nového systému, který byl předložen vládě – nebyl zveřejněn. Nicméně se dá čekat, že obsahuje konkrétní termíny pro zprovoznění jednotlivých částí a jejich uvedení do plného (ostrého) provozu (datum).

U externího dodavatele jsou termíny pro realizaci určité zakázky či jejích částí jednoznačné a jasné. Je jednoznačný a jasný rovněž postup při nesplnění nějakého termínu (obvykle to bývá více či méně tvrdá penalizace za každý den zpoždění). Obojí je zakotveno ve smlouvě mezi dodavatelem a zadavatelem. Podobně jsou smluvně ošetřeny i případy výskytu nějaké nedostatečnosti předané práce – zpravidla velmi krátký termín na její odstranění.

Jak je to ale v případě nového informačního systému vyvíjeného a provozovaného Úřadem vlády?
Termíny plného zprovoznění jsou neustále posouvány, nebo stanoveny na neurčito (např. i poslední informace k webové kontrolní službě z 19. září ! – „již brzy“), nedostatky zprovozněných částí přetrvávají, nikdy není řečeno, kdy prezentace dat – část CEP a RIV – přejde z ověřovacího provozu do plného provozu (podle informace na webové stránce IS VaVaI byly dány obě části 2. srpna do ověřovacího provozu a dosud nebyl oznámen přechod do jejich plného provozu).

Podle sdělení vicepremiéra Bělobrádka z 30. září bude informační systém plně v provozu od příštího týdne.

Je 9. října a stále nejsou k dispozici podstatné části systému – služby pro podporu sběru dat (vkládací aplikace, kontrolní služba), veřejně přístupné údaje z RIV a CEP jsou zřejmě stále ještě v ověřovacím provozu.

Je zcela nepochopitelné, že vicepremiér netrvá na dodržení termínů a v případě jejich nesplnění nevyvodí tvrdá opatření. Vždyť se přece jedná o národní vědní databázi a o systém, podle kterého se rozdělují na výzkum desítky miliard korun ročně!

A to, že své oznámení o údajném plném zprovoznění systému“ příští týden“, tj. do 7. října, uvádí slovy „Se zadostiučiněním“ v  situaci, kdy evidentně nebyl nedodržen jeho slib o zprovoznění informačního systému do září (v případě, že tento termín nebude dodržen, slíbil vyvodit personální důsledky),  lze považovat za arogantní.

 

 

Přidat komentář

Klikněte zde pro přidání komentáře

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *