prase
Informační systém

Jak je to opravdu s cenou a kvalitou IS VaVaI?

V pátek 30. září vicepremiér Bělobrádek na tiskové konferenci řekl, že Úřad vlády vybudoval nový informační systém za čtyři měsíce a výrazně ušetřil. „Nejsou ohroženy ani žádné platby na výzkum, ani data“, uvedl. … „Dříve stát za službu platil kolem deseti milionů korun ročně. Nyní by měly roční náklady vyjít na čtyři miliony. Provoz nyní zajišťuje Úřad vlády ČR na vlastním zařízení a má k němu i práva. Systém přes deset let spravovalo Konsorcium Českého vysokého učení technického v Praze a InfoScience Praha. Smlouva skončila letos 31. května.“   (http://www.denik.cz/z_domova/klicovy-system-pro-vyzkum-ma-zacit-plne-fungovat-pristi-tyden-20161001.html)

Vzhledem k tomu, že vývoj a provoz informačního systému je hrazen ze státních financí – čili z peněz daňových poplatníků, mají daňoví poplatníci právo na transparentní informace týkající se nákladů na tento systém.

Podívali jsme se blíže na to, v čem vlastně tyto úspory spočívají.

Především tvrzení vicepremiéra Bělobrádka, že stát platil konsorciu za služby 10 mil. Kč ročně, není úplně přesné. Ve skutečnosti roční náklady na služby konsorcia činily 7.65 mil. Kč ročně (cena uvedena v Koncepci IS VaVaI na roky 2016 až 2020 schválené vládou a zveřejněné v Dokumentech na stránkách RVVI).

Máme tedy 7,65 mil. Kč u původního řešení a 4 mil. Kč u nového řešení.

Krátkým dotazem na Výpočetním a informačním centru ČVUT jsme zjistili, že technologické HW a SW vybavení na kterém byl IS VaVaI dříve provozován bylo takové:

  • Databáze ORACLE v aktuální verzi
  • Špičkový specializovaný databázový server
  • Pracoviště kompletně zajištěné na kybernetickou bezpečnost (a také na zabezpečení osobních údajů) tím, že je certifikováno na příslušné normy ISO
  • Profesionální disková pole a profesionální vícenásobné zálohování dat.

Technologické HW a SW vybavení na kterém je nový IS VaVaI provozován na Úřadu vlády je takové:

  • Malá databáze MySQL
  • Běžný server na Úřadu vlády
  • Není známo, zda pracoviště na Úřadu vlády má certifikaci ISO, není nám známo, jak je zajištěna kybernetická bezpečnost
  • Není známo, jak je řešeno zabezpečení dat a jejich zálohování.

Rozdíl v úrovni obou řešení je nesrovnatelný. Profesionální špičkové vybavení původního řešení nelze srovnávat s úrovní vybavení nového řešení, kde jeho hlavní charakteristikou je jeho láce (tj. jedná se o nejlevnější možné řešení).

Samozřejmě kvalita původního řešení je nutně vyvážena jeho vyšší cenou. Nepodařilo se nám najít věrohodné zdroje, abychom mohli rozdíl v kvalitě vyjádřit kvantitativně.

Náš názor je ovšem jednoznačný:

u takového systému jako je IS VaVAI, který je důležitým systémem státní správy (a jehož data se podílí na rozdělování cca 30 miliard Kč.ročně na vědu a výzkum), by na prvním místě měla být kvalita. Co nejlepší zabezpečení dat oproti úniku, ztrátě nebo poškození by mělo být prioritou číslo jedna.

 

 

Přidat komentář

Klikněte zde pro přidání komentáře

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *